تاريخ : شنبه پنجم فروردین ۱۳۹۱ | 5:11 | نویسنده : رمضانی شوب
تاریخچه شرکت

انرون یک شرکت فعال در بخش انرژی بود که توسط کنت لی در هوستون آمریکا تاسیس شد .این شرکت در سال ۱۹۸۵ با ادغام دو شرکت لوله گذاری بوجود آمد و در یک دوره ۱۶ ساله این شرکت نسبتا کوچک به یک شرکت بزرگ انرژی در سطح بین المللی تبدیل شد . موفقیت انرون یک پدیده شگفت انگیز بود . در سال ۱۹۹۸ این شرکت در ۸ شاخه من جمله خدمات انرژی و سرمایه گذاری فعال بود . در سال ۲۰۰۰ درآمد های شرکت بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار بود و ارزش بازار این شرکت در بورس اوراق بهادار بیش از ۶۰ میلیارد دلار رسیده بود . در قبل از فروپاشی . این شرکت از یک شرکت فعال در بخش انرژی به یک شرکت فعال در تجارت انرژی و ابزارهای مالی بسیار برجسته تبدیل شد که مشتقات مالی و هم چنین قرارداد های انرژی را معامله می کرد و در کنار آن لوله گذاری گاز را اداره می نمود . در انرون موفقیت به حدی بود که کلمات روی در ورودی دفتر مرکزی در هوستون اوایل سال ۲۰۰۱ از " شرکت برجسته انرژی دنیا " به " شرکت برجسته دنیا " تغییر پیدا کرد .نقاط ضعف انرون

۱- مشکلات اخلاق سازمانی و فرهنگی

تیم مدیریت ( هیئت مدیره و مدیر عامل ) انرون . متکبر . خودخواه . بلند پرواز و متملق و چاپلوس بودند . حتی برخی عقیده داشتند کنت لی ( موسس شرکت ) بیش تر شبیه رهبر یک فرقه بود که کارکنان برای هر حرف او چاپلوسی و تملق می کردند و مانند برده از او تبعیت می نمودند . مدیر عامل و مدیر مالی هر دو حساب سازی و حساب آرایی می کردند و هیات مدیره متشکل از افرادی بود که دارای شخصیت اخلاقی ضعیفی بودند و به انجام کارهای تقلب آمیز تمایل داشتند . این موضوع علت اصلی شکست حاکمیت شرکتی بود .

۲- مشکلات ساختاری هیئت مدیره

قدرت نامحدود مدیر عامل یک مشکل بزرگ و یکی از علائم ضعف حاکمیت شرکتی بود . در شرکت انرون سمت و وظایف رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل برعهده یک نفر بود . افزون بر آن . مدیران غیر موظف فاقد ویژگی استقلال بودند و عملکرد آنها بسیار ضعیف بود .۳- مشکلات کنترل داخلی و گزارشگری

شرکت انرون کمیته حسابرسی داشت . لکن عملکرد ضعیف مدیران غیر موظف . رویداد های مالی تقلب آمیز را از طریق حسابرسی داخلی آشکار نمی ساخت . در واقع کمیته حسابرسی به علت ضعف اخلاقی اعضای آن کاملا در انجام وظیفه خود ناتوان بود . تضاد منافع جدی بین اعضای کمیته حسابرسی انرون به وجود آمده بود . به عنوان مثال وندی گرام رئیس کمیته حسابرسی بود و همسر وی که یک سناتور بود از انرون مبالغ اهدایی سیاسی قابل توجهی دریافت می کرد . لرد ویک هام از اعضای کمیته حسابرسی . در همان موقع دارای قرارداد مشاوره ای با انرون بود .موارد مختلف تحریف و دستکاری صورت های مالی در انرون فراوان بود . به عنوان مثال این شرکت منافع یک فعالیت مشترک با شرکت ‌Blockbuster Video که هرگز تحقق پیدا نکرد را شناسایی و در صورت های مالی انعکاس داد . در اقدام دیگری در بین سالهای 1997 تا 2000 به حساب آرایی و حساب سازی برای تحریف سود و اصلاح EPS اقدام کرد . این تحریف با حذف سه مورد بدهی و متقابلا هزینه های ذیربط ، صورت گرفت .

4- حسابرس مستقل

در دسامبر 2001 مدیر عامل اندرسون. آقای جوزف براردینو اذعان نمود که حسابرسان ما ،در مورد تلفیق یکی از سازمانهای خارج از ترازنامه که توسط انرون ایجاد شده بود قضاوت نادرستی کرده اند . در 15 ژوئن 2002 موسسه حسابرسی اندرسون مجرم شناخته و از جرگه موسسات حسابرسی حذف گردید . در سال 2000 ، موسسه حسابرسی اندرسون 27 میلیون دلار برای خدمات مشاوره ای و 25 میلیون دلار برای حسابرسی صورت های مالی دریافت کرده بود . کمیته حسابرسی نظارتی بر حسابرس مستقل شرکت نداشت و موسسه حسابرسی اندرسون به مدد مدیریت ارشد شرکت به عنوان حسابرس انتخاب شده بود .

فروپاشی انرون موجب شد به عنوان یک واکنش سریع ، لایحه ساربینز - اکسلی و حرفه حسابرسی پیچیده تر و سختگیرانه تر شود .برگرفته از سخنرانی دکتر حساس یگانه با عنوان " حاکمیت شرکتی و تاثیر آن بر گزارشگری "